samsung-galaxy-note-20-ultra
ویژگی های قلم S Pen در گلکسی S21 اولترا

همان‌طور که انتظار داشتیم، گلکسی S21 اولترا با قابلیت پشتیبانی از قلم S Pen معرفی شد. همین ابتدا باید بگوییم که قلم مختص این گوشی برخلاف قلم ارائه شده برای گوشی‌های سری نوت، ویژگی‌های چندانی ندارد. با توجه به اینکه گلکسی S21 اولترا فاقد جایگاه مخصوص برای قلم S Pen است، قلم مذکور از باتری بهره نمی‌برد و همین موضوع منجر به حذف ویژگی‌های مختلفی شده است.

با این وجود، سامسونگ وعده داده که به زودی مدل بهبود یافته‌ی این قلم موسوم به S Pen Pro را عرضه خواهد کرد که از بلوتوث پشتیبانی می‌کند ولی معلوم نیست که کاربران چگونه می‌توانند آن را شارژ کنند. همچنین قلم S Pen Pro اندازه‌ی بزرگتری نسبت به قلم سری گوشی‌های نوت دارد که به گفته‌ی سامسونگ، همین افزایش اندازه موجب خوش‌دست‌تر شدن آن شده است. روی هم رفته این قلم تا حد زیادی یادآور قلم تبلت گلکسی تب اس ۷ است.

البته کاربران می‌توانند از قلم‌های S Pen قدیمی برای گلکسی S21 اولترا استفاده کنند ولی باید خاطرنشان کنیم که با استفاده از این قلم‌ها نمی‌توانید از قابلیت‌های مربوط به بلوتوث استفاده کنید و برای این مشخصه‌ها باید منتظر عرضه‌ی S Pen Pro بمانید.

کاربران گلکسی S21 اولترا برای خرید مدل معمولی قلم S Pen باید مبلغ ۴۰ دلار بپردازند و اگر ۷۰ دلار پرداخت کنند، در کنار کیس محافظ دارای جایگاه مخصوص قلم S Pen، این قلم را هم دریافت می‌کنند. این شرکت هنوز درباره‌ی قیمت و تاریخ عرضه‌ی قلم S Pen Pro جزئیاتی را اعلام نکرده است.

S21-Ultra-S-Pen-2

به نظر می‌رسد این قلم برای مشتریانی اضافه شده است که با تجربه کار با قلم گوشی‌های سری گلکسی نوت (یا تبلت گلکسی تب اس) نا آشنا هستند. وقتی به امکانات این قلم نگاهی میندازیم و آن‌ها را با قلم سری گلکسی نوت ۲۰ مقایسه می‌کنیم، متوجه ویژگی‌هایی می‌شویم که از روی آن حذف شده‌اند.

این قلم در اصل قرار است برای یادداشت‌برداری یا نقاشی استفاده شود. با توجه به اینکه بدنه گوشی هیچ جایی برای ذخیره یا شارژ مجدد قلم ندارد، سامسونگ آن را بدون باتری طراحی کرده است. بدیعی است که از اتصال بلوتوث نیز بی‌نصیب مانده و به طبع Air Actions (کنترل از راه دور) را هم ارائه نمی‌کند. با این اوصاف سامسونگ وعده عرضه یک نسخه ارتقاء یافته این قلم به نام اس پن پرو – S Pen Pro را داده است. این قلم که طی ماه‌های آینده عرضه می‌شود، از بلوتوث کم مصرف (BLE) پشتیبانی می‌کند. هرچند مثل قلم همراه نوت ۲۰، شارژ کردن آن آسوده نخواهد بود.

علاوه بر اتصال بی‌سیم (و یک دکمه فیزیک برای روشن شدن)، قلم اس پن پرو از نظر فیزیکی نیز بزرگ‌تر از مدل معمولی است تا در دست گیری آن بهتر شود. این نسخه S Pen در واقع شبیه به قلمی است که سامسونگ در کنار تبلت گلکسی تب اس ۷ اس عرضه کرده است.

آیا می‌توان از قلم دیگری با گلکسی اس ۲۱ اولترا استفاده کرد؟

شما می‌توانید از مدل‌های قدیمی‌تر S Pen نیز برای نوشتن و نقاشی روی گلکسی S21 Ultra استفاده کنید. اما بنا به دلایلی ویژگی بلوتوث کم مصرف آن‌ها روی گوشی جدید سامسونگ فعال نمی‌شود. بنابراین اگر یک قلم ایده آل می‌خواهید، باید منتظر عرضه قلم S Pen Pro باشید. در هر صورت اس پن معمولی به عنوان یک وسیله جانبی مستقل با قیمت ۳۹.۹۹ دلاری یا همراه با یک قاب محافظت برای قرارگیری قلم داخل آن با قیمت ۶۹.۹۹ دلاری عرضه می‌شود. سامسونگ هنوز اطلاعاتی از قیمت اس پن پرو نداده و فقط به گفتن اینکه «اواخر امسال عرضه می‌شود» اکتفا کرده است.

سامسونگ برای اولین بار اجازه دسترسی به هسته دیجیتایزر خود را به شرکای تجاریش برای استفاده از قلم S Pen داده است. یکی از مشهورترین شرکای این شرکت وکام (Wacom) است؛ وکام همان شرکت سازنده دیجیتایزرهای قلم سری گلکسی نوت و گلکسی تب اس است.